Kontakt

m.arty@o2.pl

3 komentarze:

 1. Cześć

  Widziałam, że testowałaś Szampon i odżywka Planeta Organica - na bazie organicznego oleju z rokitnika arktycznego.

  Dzisiaj kupiłam ten szampon i odżywkę, czy zauważyłaś, że ich skład jest identyczny? W szamponie jest jednak mniej gęsty więc pewnie jest w nim więcej wody.. co o tym sądzisz? Czy to częsta praktyka firm kosmetycznych? Nigdy nie kupuje zestawów szampon-odzywka, bo uważam, że to nudne i bez sensu, ale dzisiaj pomyślałam że jednak chcę mieć zestaw... no i mam... to samo w dwóch butelkach ;-)

  Pozdrawiam,
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Ewo,
   Przyjrzałam się składom i mimo, że są bardzo podobne, nie są identyczne. Podstawowe składniki oraz wyciągi i ekstrakty mają identyczne. Ale szampon zawiera substancje myjące: lauryl glucoside oraz cocyl glutamate.
   Używam tego zestawu od 2 czy 3 tygodni i jestem nim szalenie zachwycona. Uważam że doskonale się dopełniają a moje włosy po prostu uwielbiają ten zestaw.
   Już niedługo napiszę o nim kilka słów więcej.
   Pozdrawiam
   M.arty

   Usuń
 2. I am a African American salon owner in Cleveland Ohio. My business neighbors are Russians from Siberia. Everyday I comment to Edward how beautiful and healthy his hair is. Edward is every bit of 75 years old. In America, there is much talk about thinning hair as we age. Yet, here was Edward 75 years old from Siberia and his hair looked like Santa Claus on steroids! How could this be. So, I asked him. He introduced me to Grandma Agafia's and a Goats Milk shampoo. Unfortunately, I have no clue of Russian language; written or spoken. So he is also teaching me about Russian and some common phrases I could speak in Russian.....Wow! Our salon specializes in Trichology (the study of hair and scalp), from the moment I applied the shampoo to the hair, I knew this is very different. I knew it was better, I knew it was made of something very pure, very real and very healthy to hair and from the environment. I walked very fast to his store and bought EVERYTHING he had and immediately discontinued the use of our fancy struggling to be toxic free, natural and organic American/Euro hair care products. How could this be? Here I am paying top dollar on what I thought was the best American/Euro could by and voila-the Russians have it down to a science! I love your blog and will use the information to do more research. I will investigate Natura Siberica,because I plan to buy some of that too. For now Grandma Agafia products are awesome! I have a blog as well at www.askladosha.blogspot.com and our company website is www.rdthairsalon.com

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...